ro-bonsai.ro
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?
October 26, 2014, 07:06:42 AM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
8239 Posts in 831 Topics by 477 Members
Latest Member: Lida
* Home Help Search Login Register
+  ro-bonsai.ro
|-+  Despre bonsai (About bonsai)
| |-+  Modelare (Modelling)
| | |-+  bonsai ficus ginseng
« previous next »
Pages: [1] 2 Print
Author Topic: bonsai ficus ginseng  (Read 14881 times)
alexdb
Newbie
*

« on: July 14, 2008, 09:50:44 PM »

Salutare,

tocmai am achizitinat un bonsai din Ikea-vineri, si as vrea sa stiu daca pot face ceva cu el-modela etc...As dori sai schimb pamantul pt ca am obesrvat ca niste paduchi/pureci daia mici si albi care se misca in interiorul ghiveciului....de care sa pun? dala de flori e bun?
defolierea se poate face daca schimb pamantul?
atashez niste poze cu pomul sa imi spuneti ce credeti
multumesc
alex

[attachment deleted by admin]
lucian
Guest
« Reply #1 on: July 14, 2008, 09:54:45 PM »

in primul rand bine ai venit printre noi! Wink Acum te rog frumos, pune si ce ti-am propus eu, macar imaginile! Wink
« Last Edit: July 14, 2008, 10:02:30 PM by lucian » Logged
alexdb
Newbie
*

« Reply #2 on: July 14, 2008, 10:02:52 PM »

Iai propus... Grin...am observat schimbul de mesajepe BCR... Cheesy Cheesy Cheesy
Bine ai venit printre astia mai nebuni,... Alex
Vasile
merci, merci, dar haideti sa vedem niste idei practice...deci ce sa fac...
alexdb
Newbie
*

« Reply #3 on: July 14, 2008, 10:05:59 PM »

in primul rand bine ai venit printre noi! Wink Acum te rog frumos, pune si ce ti-am propus eu, macar imaginile! Wink

aici este ce ai propus tu:
"  Alex, eu daca as avea acel ficus, as taia pe linia rosie, l-as lega si as orienta ramurile pe linia aceea kaki, astfel ca la sfarsit, totul sa arate ca in poza 2, in ideea de a obtine pe viitor (in 4-5 ani maxim)prin ciupiri repetate ale varfurilor ramurilor si chiar taieri succesive(o data la 2-3 luni) ceva in genul asta.
Daca vei citi pe forum, informatiile sunt suficiente pentru a face aceasta operatie. Varful astfel obtinut, l-as pune intr-un amestec de nisip, turba si akadama sau pietris(in parti egale, intr-un vas mai larg), l-as pune undeva mai la umbra, l-as uda bine, bine si i-as trage o punga pe cap sau l-as baga in sera(pe forum ai informatii suficiente pentru a face o minisera). Dupa o saptamana as incepe udarea prin pulverizare pe planta(o data la 2 - 3 zile, si udarea pamantului atunci cand acesta este uscat la suprafata si as aerisi sera o data la 2 zile cate 30-45 minute). L-as lasa in pace 4-5 luni(adica nu i-as mai face nimic, decat udat), timp in care el va inradacina si va face frunze mai multe si chiarramuris si abia atunci i-as mai face o legare si o tundere de formare....

[attachment deleted by admin]
lucian
Guest
« Reply #4 on: July 14, 2008, 10:08:17 PM »

pai daca vrei sa-i schimbi pamantul, nu e nici o problema, numai ca vezi ca acel pamant sa aiba 30%turba si restul nisip. E un sol drenant care la mine da rezultate foarte bune. Ca sa scapi de acei paduchi ai plantei intr-adevar, schimbarea pamantului e cea mai buna solutie! Pentru asta va trebui sa speli cu mare grija si radacinile plantei. Ori daca nu optezi pentru schimbatul pamantului, exista un insecticid universal, care are rezultate bune.
Hai baieti sa ajutam omul! Mai veniti si voi cu o parere!
« Last Edit: July 14, 2008, 10:11:15 PM by lucian » Logged
alexdb
Newbie
*

« Reply #5 on: July 14, 2008, 10:13:38 PM »

pai daca vrei sa-i schimbi pamantul, nu e nici o problema, numai ca vezi ca acel pamant sa aiba 30%turba si restul nisip. E un sol drenant care la mine da rezultate foarte bune. Ca sa scapi de acei paduchi ai plantei intr-adevar, schimbarea pamantului e cea mai buna solutie! Pentru asta va trebui sa speli cu mare grija si radacinile plantei. Ori daca nu optezi pentru schimbatul pamantului, exista un insecticid universal, care are rezultate bune.

daca il tai de unde ai zis tu va face radacini? ce fac cu tulpina?
mai am nevoie de niste idei....
si nu in ultinul rand...nu trebuie sal mai las sa se acomodeze cu temperatura? ca nul am decat de vineri...
merci
DracuMic
Guest
« Reply #6 on: July 14, 2008, 10:17:27 PM »

io zic ca so tepuit cu el.!
cat ai dat ma ? un milion? nu te cred.
cum ce sa faca cu el?
scoate-l din ghiveci,baga-l in galeata cu apa caldutza....mai bine  lasa apa in galeata o zi si dupaia fa asta.....spala-l bine....dupaia pune robinetu pe radacini.....pune un pamant drenant.....nu dinala universal,sau daca vrei jumate dinala jumate pietris ori scoarta de ceva conifer(se gaseste si deaia) si dupaia dal la umbra cateva zile pina isi revine saracu.....apa mai putina.....si sa vezi ca va creste frumos.
la primavara tai cartofii aia de radacini,intr-oluna face radacini normale si  sa vezi ce frumusete.!
un milion? hai ba ca nu te cred....erau in Kauflan la 170 de mii bucata si in Praktiker cu 27 Roni.
te-ai tepuit.!
dar lasa asta este......la toti ni greu.!
bafta.!
lucian
Guest
« Reply #7 on: July 14, 2008, 10:20:24 PM »

din tulpina iti vor da alti muguri, asa ca mai poti face unul. Serios, fara gluma! Acum fiind asa de cald, e bine sa-l pui pe balcon intr-un loc unde sa aiba soare doar cateva ore pe zi, de preferat dimineata(asta vreo doua saptamani) si apoi daca-l scoti afara,sa ai grija sa nu stea in soare direct caci foarte usor i se ard frunzele: devin un pic visinii si se innegreste varful (la frunza). Avand  in vedere ca in perioada iulie-august retusa-ginseng-banyan are perioada cand se poate inmulti, poti face si lucrari mai drastice pe el, cum ti-am propus. Daca totusi te hotarasti sa-l tai, eu te sfatuiesc sa lasi pe varful fiecarei ramuri care ramane 2-3 frunzulite.
lucian
Guest
« Reply #8 on: July 14, 2008, 10:24:56 PM »

Da ma Ovidiule, dar preturile alea-s la voi! Aici nu stiu cum, tot apare cate un zero in plus! Cheesy Am vazut cand a fost si targul ala de flori la voi la Cluj, aici la Bucuresti, peste tot era ori dublu, ori un zero in plus! Cheesy La acelasi produs!
alexdb
Newbie
*

« Reply #9 on: July 14, 2008, 10:27:16 PM »

din tulpina iti vor da alti muguri, asa ca mai poti face unul. Serios, fara gluma! Acum fiind asa de cald, e bine sa-l pui pe balcon intr-un loc unde sa aiba soare doar cateva ore pe zi, de preferat dimineata(asta vreo doua saptamani) si apoi daca-l scoti afara,sa ai grija sa nu stea in soare direct caci foarte usor i se ard frunzele: devin un pic visinii si se innegreste varful (la frunza). Avand  in vedere ca in perioada iulie-august retusa-ginseng-banyan are perioada cand se poate inmulti, poti face si lucrari mai drastice pe el, cum ti-am propus. Daca totusi te hotarasti sa-l tai, eu te sfatuiesc sa lasi pe varful fiecarei ramuri care ramane 2-3 frunzulite.

deci..il dai..il bag in pamant..si dupa 4-5 luni cat sta in sera, apoi umblu la crengi si la frunze....sau fac si acum o curatenie si incerc sa le indrept unpik?
apropo tulpina aia nu e protaltoi? nu va fi un alt soi de pom?oricum nu conteaza..intreb de curiozitate...
merci
alexdb
Newbie
*

« Reply #10 on: July 14, 2008, 10:29:20 PM »

deci..il dai..il bag in pamant..si dupa 4-5 luni cat sta in sera, apoi umblu la crengi si la frunze....sau fac si acum o curatenie si incerc sa le indrept unpik?
apropo tulpina aia nu e protaltoi? nu va fi un alt soi de pom?oricum nu conteaza..intreb de curiozitate...
merci

cu ce tai cu bomfaierul?Cheesy
lucian
Guest
« Reply #11 on: July 14, 2008, 10:34:43 PM »

Vasile, nu e riscant decat daca faci operatia asta in toamna. Pomul e foarte sanatos. M-am uitat la poze atent su nu pare sa aiba nici o problema. Eu as face operatiunea asta care i-am propus-o si sigur obtine un sumo bonsai de mai mare dragul. Acum normal, nu sunt numai eu si el alege din cate idei i se dau, pe cea care-i convine cel mai mult. Unde mai pui ca acei "cartofi" de la radacina sunt si comestibili! Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cat despre rarit ramurisul sau curatat, Alex, iei un spray cu apa (un pulverizator cu apa), o foarfeca bine ascutita sau un bisturiu si poti rari linistit din el. Pe locul taieturii pulverizezi apa si mergi mai departe.
De legat si indreptat ramurile oricand!
« Last Edit: July 14, 2008, 10:38:28 PM by lucian » Logged
alexdb
Newbie
*

« Reply #12 on: July 14, 2008, 10:38:18 PM »

Lucian Ideea ta in principiu e buna, pot sa spun chiar foarte buna, teoretic Undecided....practic ...nu stiu cat de pregatit este Alex, cata rabdare are. E o operatie foarte riscanta pentr-u planta. Nu este ficus ginseng...asa ceva nu exista...problema e ca nu pot sami dau seama carei specii ii apartine...nu este retusa ...are frunzele prea rotunjite...frunzele retusei au un varf putin alungit...poate e un macrofila. Asemenea exemplare am vazut si la noi prin florarii...au avut un secret...radacina era de retusa in care erau altoite  ficus macrophila. Cu timpul din asa zisa tulpina au aparut noi lujeri care erau in schimb retusa.
Alex propunerea lui Lucian e viabila numai in cazul daca esti dispus sa lucrezi cu el intens cativa ani buni...sau mai rau, daca esti dispus si pregatit sa-l si pierzi .
Momentan starea lui de sanatate , cum se vede in imagini e foarte buna, deci e pregatit pentr-u interventii majore.
Eu personal am o parere despre asa zisii ginseng...din aceste exemplare niciodata nu va fii un bonsai...totusi mi-ar placea daca cineva m-ar contrazice cu un exemplar crescut din asemenea exemplare ...comerciale...Mallsaai cum le zice un mare maestru.
Vasile
"interventii majore"? esti cumva chirurg la plante?Cheesy
eu sunt pregatit-cred:D oricum bonsai ginseng asa scrie pe etiheta cand lam cumparat....
deci treaba e ca sa ma okup de el sal operez nu?
intrebarea e urmatoarea...sa zicem ca fac treaba asta...tulpina de ramane o las asa im pamant si nui fac nimik si va da automat din ea ceva sau cum se procedeaza...
merci mult
lucian
Guest
« Reply #13 on: July 14, 2008, 10:42:18 PM »

Tulpina si radacina ramasa, daca are ganganii in sol, poti sa-i schimbi pamantul si o poti replanta in acelasi vas sau unul ceva mai m are, desi nu pare sa fie nevoie.Din radacina tai cam 1 cm din varfuri si cam atat. Zona taieturii o acoperi cu mastic sau cu plastilina amestecata cu ulei si-l bagi si pe asta in sera sau punga, cu aerisire neaparata macar o data la 2 zile. Amandoi pomii, urmeaza acelasi regim. Poate doar sa folosesti ceva Radistim la cel care-l pui la inradacinat.
alexdb
Newbie
*

« Reply #14 on: July 14, 2008, 10:43:53 PM »

Nu nu sunt chirurg de plante...doar ca am un avans de trei ani fata de tine cu aceasta asa numita specie ghinseng...si c-am stiu cum se comporta.
Vasile
am glumit sper ca nu teai suparat......oricum merci pt ajutor
Pages: [1] 2 Print 
« previous next »
Jump to: