ro-bonsai.ro
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?
April 16, 2014, 10:24:50 PM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
7535 Posts in 795 Topics by 450 Members
Latest Member: soryn20
* Home Help Search Login Register
+  ro-bonsai.ro
|-+  Despre bonsai (About bonsai)
| |-+  Modelare (Modelling)
| | |-+  ficus benjamin
« previous next »
Pages: [1] 2 Print
Author Topic: ficus benjamin  (Read 9101 times)
Admin
Administrator
Newbie

Email
« on: April 21, 2008, 12:04:40 PM »

un ficus benjamin, care in curand face 11 ani de cand este la mine. Am incercat sa-i aplic o tehnica de imbatranire, aplicand pe tulpina mai multi lastari, care se vor contopi(sper eu) cu tulpina suport a "batranului". Atasez imaginile evolutiei lui. La inceput arata asa:
,
apoi, l-am tuns drastic, i-am schimbat vasul caci era neincapator si pentru radacinile lastarilor noi, am aplicat o parte din tulpinite pe el:

dupa un timp, am mai gasit niste lastari, i-am cumparat si i-am atasat si pe aceia pe trunci. Aceasta este o MARE GRESEALA, caci in mod normal trebuie atasati de la inceput toti lastarii si lasati pe planta pana fuzioneaza. Eu am avut noroc, caci primii lastari deja incepusera sa fuzioneze si au ramas la locul lor, iar....planta m-a iertat. Iar o greseal s-ar putea zice, am facut-o schimband din nou vasul si solul...stresand foarte tare planta, insa multumesc plantutelor ca au dat rezultatul dorit pana la urma, fiind indulgente cu subsemnatul....:,
iar acum totul arata asa:
« Last Edit: September 13, 2012, 10:21:33 PM by Admin » Logged
Admin
Administrator
Newbie

Email
« Reply #1 on: April 21, 2008, 12:05:16 PM »

Salve...ce sa zic ma innebuniti cu totii.......in primul rand, ca sa nu mai deschid alt topic, ca deja innebunesc, la ficusi mei, stiti voi care, le-am schimbat pamantul de flori cu acel pamant de bonsao, partea buna e vb lu vasile, ca le-am schimbat pamantu partea proasta e ca cica nu e extraordinar....eu vad si o alta parte buna, daca nu merge peste 2-4 saptamani le schimb pamantu IARA-SI, si am facut rost si de pietricele  Grin  Grin  Grin  Grin, oricum voi astepta, sper ca in 1 saptamana maxim sa vad rezultate, macar sa creasca 2 frunze orice, ceva pe acolo......sunt acuma curios si la ficusu cel vechi cei pricajit daca ii va merge ceva mai bine............
Admin
Administrator
Newbie

Email
« Reply #2 on: April 21, 2008, 12:05:39 PM »

vezi pe ficusi benjamin. Acolo o sa vorbim despre ficusii tai  Cheesy
lucian
Guest
« Reply #3 on: May 08, 2008, 10:49:43 PM »

acum am desfacut brataricile alea si am vazut ca sunt puncte bune de sudura. Pentru a-l pastra strans pana la sudarea integrala si pentru a nu se crea urme inestetice pe viitorul trunchi(nebari), am bobinat cu grija si strans trunchiul - deocamdata snop de trunchiulete - si uitati-l cum arata:
« Last Edit: May 08, 2008, 10:57:32 PM by lucian » Logged
nickulaie
Newbie
*

« Reply #4 on: May 08, 2008, 11:24:16 PM »

Lucian ceva de genu asta am si eu, numai ca are pasla daia de sac de jur imprejuri coroanei, spune-mi ce ai facut de la inceput pas cu pas te rog Cheesy, acum al meu e in sera
lucian
Guest
« Reply #5 on: May 08, 2008, 11:40:41 PM »

fi mai clar, la ce te referi? La tehnica in sine, la planta, nu inteleg clar, de aia te intreb. Daca te referi la planta nu mare lucru. Daca te referi la tehnica de alipirea a trunchiuletelor, poate parea un pic mai complicat.
Intai trebuie sa-ti formezi un suport(tutore), care poate fi din sarma, din lemn, plastic, spuma poliuretanica, lut sau o planta vie de aceeasi specie cu trunchiurile ce se vor alipite. Apoi, legi trunchiuletele cate 2-3 unul de altul astfel ca in final obtii ceva ca o carpeta ce o pliezi si legi pe tutore. O legi pe deasupra cu ceva strans,ca plantutele sa nu fuga, sa nu se miste. Indicat ar fi ca trunchiurile ce le "lipesti' sa nu fie egale ca grosime, caci vor da o imagine destul de nereala si falsa a trunchiului ce se va forma, dar nici diferente mari sa nu existe. Trebuie sa fi atent ca tutorele sa fie mai lung cu 5-8 cm decat limita inferioara a radacinilor plantei, ca atunci cand ansamblul va creste sa il poti extrage. Apoi plantezi totul cu grija si tratezi ansamblul conform necesitatilor speciei si astepti sa se sudeze tulpinitele. Pana nu se sudeaza nu faci nici o lucrare de defoliere sau modelare in sensul legarii ramurilor, insa poti sa faci tunderi  sau ciupiri pentru pastrarea formei si eventual ingrosarea trunchiuletelor, asta insemnand implicit grabirea sudarii.... Asta e o tehnica ceva mai complicta de imbatranire a pomisorilor si-ti recomand sa nu o incerci inca, pana nu te acomodezi cu ingrijirea benjaminei si eventual daca o incerci, ar fi bine sa ai un "priceput" langa tine. Mie pana mi-a iesit, mi-au murit multi, iar la ficusul asta am avut curaj abia anul trecut sa reincerc... e adevarat ca ficusul tutore e un ficus mai special pentru mine Smiley
Ai tai nu au cum sa arate ca asta, pentru ca asta are un tutore viu(varful este al tutorelui), care il vezi la inceputul topicului  asta. Cei lipiti sunt lastari cumparati ce-i drept, ca ai tai, din aia legati cu panza de sac.
« Last Edit: September 23, 2008, 09:22:23 PM by lucian » Logged
nickulaie
Newbie
*

« Reply #6 on: May 09, 2008, 12:55:13 PM »

Ideea e ca nu am tutore sa il punla mijloc asta e ideea, fara tutore oare nu merge, am folosit exact cum erau inainte oinfasurati in pasla, deseara ii voi lega mai strans cu o sarma de jur imprejur pt a sta lipiti exact si sper sa mearga, eu vreau momentan sa imi reuseasa lipirea.
lucian
Guest
« Reply #7 on: May 09, 2008, 06:07:17 PM »

dar iti va iesi ceva, in nici un caz ceea ce vrei tu. Benjamina natashia aia, sunt facuti asa pentru ca mai tarziu sa-i poti impleti..... nu sa-i alipesti conform a ceea ce am incercat eu.... Sa stii ca nci eu nu am avut tutore, mi-am facut.....
« Last Edit: June 20, 2008, 09:38:03 PM by lucian » Logged
nickulaie
Newbie
*

« Reply #8 on: May 09, 2008, 09:49:21 PM »

HAi ca sunt bulversat de tot...............daca esti amabil detaliaza tot procesu, oricum tinand cont ca nu am reusit inca sa le prind smenu la ficusi mei natasha si benjamina nu mai umblu la ei in veci vecilor, observ ca nici in sera nu le merge bine, azi i-am udat pamantu si timp de 1 saptamana nu ii voi mai stropi si uda deloc, abia joi seara ii voi stropi cu bere (1 pahar bere impreuna cu 2 de apa) asa voi face solutia si ii voi stropi pana atunci .... kaput.
lucian
Guest
« Reply #9 on: May 09, 2008, 09:58:23 PM »

iti recomand sa-i uzi doar cu apa, DACA ESTE NEVOIE numai.
Procesul tehnologic a ce am facut eu e simplu. Insa ce trebuie sa intelegi este ca eu am aplicat o tehnica de imbatranire a pomisorului, asa cum mai este jin-ul, shari, sharimiki, sabamiki etc., tehnici care fiind facute direct pe planta au creat si stilul cu acelasi nume, iar treaba cu impletitul este un stil( se cheama pientshu). Acest stil se aplica in general la toate plantele, insa la bonsai nu este estetic. Ai vazut in florarii ficusii aia impletiti si care in anumite puncte au fuzionat? Ala este clasat ca stil pientshu si in general arata asa, bineinteles cu variatiile date de cel care il face:
Pentru acest stil pomisorii care-l formeaza arata ca cei ce i-ai cumparat tu.

Bun, acum ce am facut eu, repet, este o tehnica de imbatranire, adica pomisorii cand se vor suda/fuziona complet, ramanand profilele tulpinilor care au fuzionat, vor crea senzatia ca ai in fata un pom de zeci de ani, insa el ar putea avea 2-3 ani. Pentru intreg "procesul tehnologic", vezi pe  http://www.dugzbonsai.com/ Grin tehnicile vizeaza o operatie distincta, nu a crea un stil anume: aplici tehnica alipirii/fusionarii pentru a crea un stil anume(adica viziunea in ansamblu a pomisorului...
« Last Edit: May 09, 2008, 10:24:14 PM by lucian » Logged
lucian
Guest
« Reply #10 on: May 09, 2008, 10:25:37 PM »

Eu am benjamina natashia de vreo 3 ani si ma inteleg bine cu ea, caci am remarcat cu cat o lasi mai neudata si mai putin bibilita, cu atat ii merge mai bine!
nickulaie
Newbie
*

« Reply #11 on: May 09, 2008, 10:26:20 PM »

Vasile, daca e o doamna cu fitze, atunci sa o dam la domni sa o aduca pe caile cele bune....tii minte acel ficus subtirel si plapand care il am de 2 ani, ei bine si ala e tot natasha si vad ca ba ii merge ba nu, dar in principal STAGNEAZA, asa ca m-am hotarat, VOI MERGE PE SPECIILE AUTOHTONE CA SUNT MAI ..... si sunt convins ca si la speciile autohtone pot face lipire, sau ma insel?, va tin la curent cu experimentele mele...cred ca dau o fuga maine la paure Cheesy:DD:D
lucian
Guest
« Reply #12 on: May 09, 2008, 10:49:59 PM »

nu cred ca n-ai inteles ce am spus! Eu natashia il ud numai cand pamantul este intr-adevar uscat la suprafata, nu-i schimb locul, nici in exterior si apoi in interior, sta intr-un loc semiumbros, are lumina solara doar 3 ore dimineata si in general e cam neglijat, recunosc. Benjamina, sta in sera, lumina minim 6 ore pe zi, udat regulat, tuns etc., loc luminos si asa mai departe....
Eu trasesem concluzia ca benjamina e mai mofturos un pic, iar natashia este mai..... rezistent si cu o crestere mai lenat! Pare-se gresita parerea mea din ce spui!
« Last Edit: June 23, 2008, 10:09:17 PM by lucian » Logged
nickulaie
Newbie
*

« Reply #13 on: May 09, 2008, 10:53:42 PM »

OK, pe mine m-ati pierdut pe drum oricum cu ficusi astia......
lucian
Guest
« Reply #14 on: May 09, 2008, 11:24:48 PM »

Cheesy Cheesy Nu asta vroiam, vroiam sa te lamurim cum e
« Last Edit: May 10, 2008, 09:35:40 AM by lucian » Logged
Pages: [1] 2 Print 
« previous next »
Jump to: