ro-bonsai.ro
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?
September 20, 2014, 02:53:44 AM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
8134 Posts in 824 Topics by 473 Members
Latest Member: Helen
* Home Help Search Login Register
+  ro-bonsai.ro
|-+  Despre bonsai (About bonsai)
| |-+  Discutii generale (General discussions)
| | |-+  AJUTOR !!! ??? INGRASAMANT BUN PT BONSAI !!!!!
« previous next »
Pages: [1] Print
Author Topic: AJUTOR !!! ??? INGRASAMANT BUN PT BONSAI !!!!!  (Read 1082 times)
mihaizaharia
Newbie
*

Email
« on: November 03, 2013, 09:18:24 PM »

Salutare la toti
Am cumparat din supermarket un ingrasamant VITA FLORA cu NPK 5-5-5 ca asa am inteles ca e mai bun sa fie cat mai echilibrat raportul de NPK

Problema e ca scrie pe el ca e ingrasamant  pt. MUSCATE !!        IL POT FOLOSI PT. Bonsaiul meu Huh? UN FICUS ? ? ?

PLS HELP MEEE
marq
Sr. Member

« Reply #1 on: November 04, 2013, 01:49:46 PM »

Un ingrasamant echilibrat si dozat mai putin decat indicatiile nu strica nici unei plante, dar in functie de specie sunt necesitati specifice, de exemplu daca e o specie cu flori ii va trebui mai mult fosfor. Daca e sa mergem mai in detaliu cu specificatiile, NPK se alege si functie de anotimp, acuma de ex. daca intram in iarna si multe din specii intra intr-o perioada de dormanta cand nu prea au nevoie de ingrasamnat.
Ficusul fiind o specie activa tot timpul anului si nefiind prea pretentios cred ca e bun ce ai luat mai ales acum iarna cand mai stagneaza si el caci nu cred ca poti sa-i reproduci conditiile din timpul verii cand poti folosi si NPK: 20-20-20.
mihaizaharia
Newbie
*

Email
« Reply #2 on: November 06, 2013, 04:43:46 PM »

Merci de sfat . Wink ...ca si conditii ...20-22 de grade are tot timpul .....Lumina...doar naturala ...chiar ma gandeam sa ii iau o lampa cu un  CFL Huh eu bonsaiul il am de o luna ... mam documentat asa despre ei..el  ... stiu cam ce vor dar nah ...zic eu ca nu e rau sai mai intreb si pe altii Tongue In general el arata bine ...nu prezinta nici cea mai mica urma ca ceva nu iar comveni , ba chiar din contra ..l-am "frezat" un pic cand lam cumparat de "pletele" mari si parca au aparut vro cateva frunzulite mici ...si crengile par a se  "lungi " cresc alte ramificatii sau Frunze ....semn cred ...cai place la mine Tongue
P.S : SCUZATI GRAMATICA Smiley)))
« Last Edit: November 06, 2013, 04:47:53 PM by mihaizaharia » Logged
marq
Sr. Member

« Reply #3 on: November 06, 2013, 07:29:10 PM »

Nu scuzam nimic, doar daca nu esti roman sau nu ai ajuns inca sa studiezi la scoala. Smiley Glumesc. Nu gramatica este tematica formului, dar indicat e sa scrii corect pentru a te putea face inteles si a nu molipsi si pe altii. Nici eu nu stiu prea multa dar ma stradui sa scriu cat pot eu de corect.
Pentru ficusul tau mai da si o cautare aici pe forum pentru informatii suplimentare.
mihaizaharia
Newbie
*

Email
« Reply #4 on: November 09, 2013, 09:43:42 AM »

da ..... stai chill ca sunt roman get beget din neamu dacic Smiley)) direct deacolo ma trag... numai ca atunci cand scriu pe net ...uit de toata gramatica ( in special de cratime   virgule puncte si altele de genu)   din punct de vedere de pronuntie ...si de scriere a cuvintelor ....zic eu ca stau bine .....

V-am citit tot siteul .... nu mai am ce citi Smiley   
mai vreau noutati Smiley !!
ovidiu1964
Sr. Member

padurariu_ovidiu
Email
« Reply #5 on: November 09, 2013, 04:34:10 PM »

Mihai, daca ai si invatat ce ai citit deja stii suficient Smiley, pe bune, daca s-ar aplica tot ce s-a scris pe aici am avea niste "BONSAI" si noi in Romania, asa, avem pomisori Sad

omul este atat de fericit, cat se hotaraste el sa fie
http://bonsaiiluiovidiu.blogspot.ro/
http://artizanatovidiu.blogspot.ro/
mihaizaharia
Newbie
*

Email
« Reply #6 on: November 11, 2013, 11:53:39 PM »

eu unu zic ca ...am bonsai ... nu promisor ........
deja am inceput sa ma joc asa cu el ...si incerc sai dau o forma ..... sal modelez oleak  ...nu sal tund ... ! Cheesy
....cat de curand am sa pun si o poza cu el  !   ...... Cum era inainte ......Cum e Acum..... Cheesy
 I LOVE My BONSAI Smiley Cheesy Tongue
marq
Sr. Member

« Reply #7 on: November 12, 2013, 09:39:17 AM »

Asteptam sa-ti vedem opera.
mihaizaharia
Newbie
*

Email
« Reply #8 on: November 23, 2013, 10:08:11 AM »

Asa arata cand lam cumparat !!!
marq