ro-bonsai.ro
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?
September 22, 2014, 09:10:36 AM

Login with username, password and session length
Search:     Advanced search
8139 Posts in 824 Topics by 473 Members
Latest Member: Helen
* Home Help Search Login Register
+  ro-bonsai.ro
|-+  Despre bonsai (About bonsai)
| |-+  Modelare (Modelling)
| | |-+  actiuni primavaratice (paducel, ienupar, ficus, maslin)
« previous next »
Pages: 1 [2] Print
Author Topic: actiuni primavaratice (paducel, ienupar, ficus, maslin)  (Read 2413 times)
cezar_dinca
Newbie
*

Email
« Reply #15 on: February 15, 2013, 04:55:13 PM »

ok! il voi replanta cu grija, acum in primavara si voi si taia din trunchi.
cand pot umbla la radacini? daca fac asta pe timpul verii, dupa ce s-a refacut, este ok?
Enache Lucian Adrian
Hero Member

Pasionat de dendrologie

WWW Email
« Reply #16 on: February 16, 2013, 07:11:23 AM »

Ti-am spus ca daca citesti vei stii toate lucrurile astea.
In primavara,inainte sa se deschida mugurii este momentul pentru replantare...de ce?Pentru ca de obicei la replantare se tunde si se aranjeaza radacina si atunci majoritatea sevei este urcata in trunchi dar la tine nu e cazul deocamdata.
De obicei,majoritatea copacilor au o radacina mare si groasa care a forat drept in pamant.Daca radacinile de suprafata sunt bune pt nebari se inlatura aia dreapta exact sub nebari, asta ca sa incapa intr-un vas pe viitor.
Daca nu exista radacini de suprafata poti face o marcotare anul viitor...perioada?Dupa ce s-au maturizat frunzele.

Greu de realizat, usor de distrus.
cezar_dinca
Newbie
*

Email
« Reply #17 on: February 23, 2013, 01:26:07 PM »

hei! am tot citit pe site-urile recomandate despre cand si cum se taie,  cum se replanteaza etc. BTW foarte bune, multumesc!
Am o nedumerire: as vrea sa replantez maslinul pentru ca are radacinile foarte mari si sunt intortocheate in jurul ghiveciului. Am citit ca exista niste stadii ale mugurilor si cam in cel de-al treilea, cand acestia sunt pe cale de a se deschide, e bine sa replantezi. totusi maslinului meu i-au aparut si altfel de muguri, cei din care ies flori, nu frunze. Ba mai mult, unii din ei au inceput sa se deschida. Totusi afara este in continuare destul de frig....este februarie. cand pot taia din radacina? dupa ce se usuca florile?
Enache Lucian Adrian
Hero Member

Pasionat de dendrologie

WWW Email
« Reply #18 on: February 23, 2013, 08:42:03 PM »

Nu am avut grija pana acum de maslin dar poti cauta sau te poate sfatui cineva pe acest forum.Pana la urma nu conteaza ca e februarie sau ca e frig atata timp cat il tii in casa.E adevarat...iarna este considerata perioada de repaus pt speciile de interior si se poate lua ca reper

cezar_dinca
Newbie
*

Email
« Reply #19 on: June 19, 2013, 03:21:41 PM »

salut!
am probleme cu paducelul. l-am replantat pe la sf lui martie cand ii dadusera mugurii dar nu avea inca frunze. a infrunzit frumos, a facut ramuri, iar acum de la un timp i se usuca frunzele, mai intai pe margine, apoi in intregime. el si-a tot inaltat crengutele dar orice frunza noua se usuca. si anul trecut l-am tinut tot pe balcon unde avea soare de dimineata, ca si acum. il ud doar cand se usuca pamantul. va rog frumos sa ma ajutati!  mai jos poze

http://imageshack.us/g/259/rhkp.jpg/
Enache Lucian Adrian
Hero Member

Pasionat de dendrologie

WWW Email
« Reply #20 on: June 19, 2013, 09:34:33 PM »

Salut.Si eu am avut aceeasi problema la un paducel dar ceva mai putin si am constatat ca nu este suficient de umed solul...adica au fost perioade la mine cand solul era in totalitate spre uscat....de ce?Turba daca se usuca isi tot pierde din proprietatea de a absorbi apa, si chiar daca uzi incet si in reprize tot nu isi revine.Eu o data pe luna scufund toate vasele indiferent de cat de mari sunt(am vazut si la mari cand am scos balotul din el)si le las timp de 15-20 de min.Dupa treaba asta ele sunt mai grele decat de obicei, semn ca sunt bine udate.
Incearca treaba asta si micsoreaza perioada dintre doua udari....e canicula afara.

cezar_dinca
Newbie
*

Email
« Reply #21 on: June 20, 2013, 09:29:38 AM »

ms mult! o sa incerc asta, sper sa il salvez. eu ii facusem un sol cu turba combinat cu argila. sa il las in continuare afara (unde are soare cam pana la 12-1) sau sa il mut mai la umbra?
Enache Lucian Adrian
Hero Member

Pasionat de dendrologie

WWW Email
« Reply #22 on: June 20, 2013, 10:09:56 PM »

Copacii in natura nu ies din sol si se muta la umbra Cheesy.Lasa-l afara dar ofera-i umiditate in sol.

Lucian Radu RUSU
Hero Member

Membru al Asociatiei Ro-Bonsai

Email
« Reply #23 on: June 21, 2013, 07:11:57 AM »

totusi, pus mai la umbra, nu i-ar strica.....
Am remarcat ca la umbra le place mai mult decat la soare direct... Smiley

Regional director of Romania - International Saikei Association
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI
http://ro-bonsai.blogspot.com/
cezar_dinca
Newbie
*

Email
« Reply #24 on: June 27, 2013, 02:20:43 PM »

ar trebui sa tai frunzele uscate?
Enache Lucian Adrian
Hero Member

Pasionat de dendrologie

WWW Email
« Reply #25 on: June 27, 2013, 02:50:42 PM »

Daca tai frunzele uscate inseamna ca l-ai omorat pentru ca toate sunt uscate pe margine.Sa nu faci asa ceva.Acum vei avea nevoie de fiecare frunza de pe copacelul tau pentru a supravietui.Fii atent la umezeala solului...am mai scris asta.

Pages: 1 [2] Print 
« previous next »
Jump to: